Dolar
    13,15
Euro
    14,89
Borsa
    1,854
Altın
    4,826
 yazdır      Twitter da Paylas Paylas   Twitter da Paylas Paylas    MySpace de Paylas Paylas   
Bu içeriği oyla
Bu Haber için henüz yorum yapılmamış.

öss ösym Ygs 2015 soru ve cevaplari


2015-03-15 - 14:56:48


Yazı Boyutu:


2015 YGS soruları ve cevapları ne zaman açıklanacak?

YGS 2015 için heyecan dorukta. YGS adaylarının ise aklında 2015 YGS sorularıne zaman açıklanacak sorusu var. 2015 YGS bitti, soru ve cevapları ais.osym.gov.tr adresinden açıklanıyor. YGS soru ve cevaplarına internethaber.com´dan ulaşabilirsiniz.

2015 YGS soru ve cevaplarıyla ilgili açıklama ÖSYM´den geldi. ÖSYM 2015 YGS soru ve cevapları nın yüzde 20´si şu anda ais.osym.gov.tr´den açıklanıyor.

ÖSYM YGS SORU CEVAPLARINI ERİŞİME AÇTI!

Sınav sorularından rastgele seçilen yüzde 20´si, "osym.gov.tr" adresinden erişime açıldı.

ÖSYM Başkanlığının internet sitesinde yer alan duyuruda, 2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sisteminin (ÖSYS) birinci aşaması olan 2015-YGS´nin tüm yurtta 171 sınav merkezinde, toplam 7 bin 31 sınav binasında, 109 bin 393 sınav salonunda bugün saat 10.00´da başlayıp 12.40´da tamamlandığı ifade edildi.

2015 YGS soru ve cevaplarıyla ilgili hafta arası açıklama ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir´den gelmişti. Demir yaptığı açıklamada, YGS bittikten sonra soruların yüzde 20´sinin, sınav sonuçları açıklanınca ise kalan kısmının ais.osym.gov.tr´den açıklanacağını söylemişti.

ÖSYM: ´SORULARIN YÜZDE 20´Sİ AÇIKLANACAK´ DEMİŞTİ

ÖLÇME, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Danıştay ve Anayasa Mahkemesi´nin “soruların tamamını açıklayın” kararına rağmen yapılacak olan YGS´de soruların yüzde 20´sini kamuoyuyla paylaşma kararı aldı. ÖSYM, soruları internet sitesi üzerinden yayınlayacak.

SADECE SU

Sınavın yapıldığı her bir salona en az bir adet duvar saati, adayların sınavda kullanacakları kalem, silgi, kalemtıraş ile şeker ve peçete ÖSYM tarafından sağlanacak. Adaylar sınava şeffaf pet şişe içinde su getirebilecek.

YGS´de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen ortak müfredata dayalı Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer alacak. YGS´de öğrencilere Türkçe´den 40, tarihten 15, coğrafyadan 12, felsefeden 8 ve din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5, temel matematikten 40, fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden ise 13 soru sorulacak.

Sınav başladıktan sonra adayların ilk 120 dakika ve son 15 dakika içinde, sınav salonunu terk etmeleri, sınav sırasında kısa süre için bile olsa tuvalete gitmek dahil sınav salonundan çıkmaları yasak olacak.

Bu durumdaki adaylara kesinlikle izin verilmeyecek. Sınav salonundan her ne sebeple olursa olsun çıkan aday, bir daha sınav salonuna alınmayacak ve sınavın ilk 120 dakikası dolana kadar sınav binasında bekletilecek.

YGS SONUÇLARI

Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek. Adaylar, YGS sonuçlarını, TC. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM´nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenebilecek.

YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar isterlerse LYS´lere başvurabilecek. LYS´lere başvurular, 8-21 Nisan 2015 tarihleri arasında yapılacak. LYS´ler 81 il merkezi ve Lefkoşa´da yapılacak.

Öte yandan, YGS ve sınavsız geçiş için 2 milyon 126 bin 681 aday başvuru yaparken, bunların 908 bin 65´ini lise son sınıf öğrencileri, 407 bin 825´ini geçen yıl liseden mezun olanlar, 810 bin 791´ini ise daha önceki yıllarda liseyi bitirenler oluşturdu. 

Başvuran adayların, 756 bin 473´ü geçen yıl da ÖSYS´ye girdi. Geçen yıl ÖSYS´ye, 78 bin 428´si sınavsız geçiş olmak üzere toplam 2 milyon 86 bin 87 aday başvurmuştu.

YGS STRESİYLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI

YGS´de artık sona yaklaşıldı. Yüzbinlerce evde heyecan ve stres hat safhada. Peki 15 Mart Pazar günü yapılacak YGS öncesi stresle nasıl baş edilir, ne yemeli, nelere dikkat etmeli?

Öğrencilerin kaderini belirleyecek en büyük sınav olması sebebiyle ister istemez pek çok ailede heyecanın yanı sıra stres ve gerginlik var.

Acıbadem International Hastanesi Psikoloji Uzm.Yrd. Doç. Dr. Ferahim Yeşilyurt, “Öğrenciler kadar aileleri de yıllardır süren maratonu sonuçlandıracak sınavı merakla bekliyor. Kimileri son birkaç yıldır kimileri ise uzun yıllardır çalışıyor bu zorlu yarışı göğüsleyebilmek adına. Tam 12 yıldır uğraşın nedeni; iyi bir üniversitede öğrenim görebilmek. Ancak aman dikkat! Sınavda bilginin, zamanı doğru ve etkili kullanmanın yanı sıra stresi kontrol altına alabilmek de çok büyük önem taşıyor. Üstelik siz siz olun şimdiden stresinizi üzerinizden atmaya çalışın” dedi.

´´UYKU TUTMAZSA ENDİŞELENMEYİN´´

Psikolog Yeşilyurt “Sınav öncesindeki gün saat 7-8 gibi uyanmaya çalışın. Sınav saat 10´da olacağı için zaten sınav günü çok erken saatte kalkmanıza gerek yok. Sınavdan önceki gün uyuyamazsanız endişelenmeyin. O gece sizi uyku tutmasa da kendinizi uyumaya zorlamayın. Uyuyamasanız bile bir günlük uykusuzluk performansınızı çok etkilemez. 2-3 saat bile uyuyabilseniz yeterli. Uyumak için bilmediğiniz ve doktor tarafından reçete edilmemiş bir ilacı asla kullanmayın!” diye konuştu.

ygs-oncesi-neler-yapmali-neler-yapmamali.jpg

´´24 SAAT ÖNCE ÇALIŞMAYA SON VERİN´´

Sınav öncesindeki günü ise ders çalışarak değil dinlenerek geçirmek çok önemli. Psikolog Yeşilyurt, “Daha fazla ders çalışmak yerine dinlenmeye çalışmalısınız. Dinlendiğinizde bir sonraki gün sınavda soruları daha iyi okuyacak ve doğru yanıtlama ihtimaliniz artacaktır” diyor. Zihin açıcı, mucize bir yiyeceğin maalesef olmadığını söyleyen Psikolog Yeşilyurt sınavdan bir gün öncesine yönelik beslenme düzeni konusunda, O gün hoşunuza giden ve mümkünse evde annenizin yaptığı bir yemeği yemenin yeterli olacağını hiç bilmediğiniz yiyeceklerin yememesi gerektiğini söylüyor.

- Önce, kalan süre için gerçekçi bir plan hazırlayın: Yapmak istediğiniz çok fazla şey olabilir ama kalan sürede sadece birkaç aktivite yapabilirsiniz. Bu nedenle en çok ne yapmak istediğinize karar verin ve bir an önce uygulamaya geçin.

- Şimdiye kadarki çalışmalarınız için kendinizi tebrik edin: YGS için uzun bir süredir çalışıyorsunuz. Dile kolay tam 12 yıldır iyi bir üniversitede öğrenim görmek için ders çalışıyorsunuz. Çözmek istemenize rağmen hâlâ çözemediğiniz binlerce soru olabilir. Ancak siz şimdiye kadarki çözdüğünüz sorular için kendinizi tebrik edin.

- Sınav için olumlu düşünün: Sınav için aklınıza onlarca olumsuz düşünce gelecektir. Sınav için şimdiye kadar çok fazla fedâkarlık yaptığınız için bu durumun yaşanması kaçınılmazdır. Ancak siz yine de sınav için olumlu düşünmeye çalışın. Şimdiye kadar hiç çalışmamış değilsiniz.

- Geçmiş başarılarınızı hatırlayın: Şimdiye kadar eğitim yaşamınızda birçok başarılar gösterdiniz. Geçmişteki bu başarılarınızı hatırlamak moralinizi düzeltecek ve motivasyonunuzu artıracaktır.

YGS İSTATİSTİKLERİ... TIKLA İZLE

YGS ÖNCESİ BUNLARI YAPMAYIN!

- Ağır sporlar yapmayın: Sınavdan bir gün önce ciddi efor sarf ettiren ağır sporlardan kaçının bu sporlar sizi yorabilir ve alışkın değilseniz sizi hasta da edebilir. Aynı zamanda sakatlanma durumu da yaşayabilirsiniz.

- Sürekli ders çalışmayın: Daha fazla ders çalışmaya çalışmak ve yeni konular öğrenmeye çalışmak gereksizdir. Bu bilgiler size katkı sağlamayacağı gibi aynı zamanda sizin kafanızın daha çok karışmasına neden olacaktır.

- Karamsar arkadaşlarla görüşmeyin: Çevrenizde karamsar olan ve sürekli endişeli insanlar olacaktır. Bu kişilerden uzak durun.

İDEAL KAHVALTI

Sabah stresle beraber mide bulantısı ve iştahsızlık olması çok doğaldır. Bu yüzden diğer zamanlara göre daha az besin tüketmek istenebilir. Miktarlar az tutularak sağlıklı besinlerin tüketimi sağlanmalıdır. Çok fazla miktarda ve karışık yağlı besinlerin tüketimi de sabah önerilmemektedir. Örnek bir kahvaltı mönüsü vermek gerekirse;

1 bardak meyve suyu ( Taze sıkılmış tercih edilir),
1-2 dilim peynir,
1 yumurta ( Haşlanmış veya yağsız tavda omlet),
3 tam ceviz veya 5-6 badem,
4-5 adet zeytin,
1 tatlı kaşığı pekmez,
2 -3 dilim tam buğday ekmeği,
1 kivi veya 5-6 çilek veya 1 yemek kaşığı kuru üzüm,
Domates, salatalık.

´´ÇAY VE KAHVE İÇİMİNİ AZALTIN´´

Özellikle bu dönemde çok fazla çay, kahve ve kola içmek kalp çarpıntısına, huzursuzluğa, geç saatlerde de uykusuzluğa, korku ve endişeye neden olur. Kolalı içeceklerde bol miktarda kafein içerir. Bunların yerine C vitamini içeriği yüksek kuşburnu, papatya, adaçayı gibi bitki çayları tüketmek daha doğrudur.

YGS İŞARETLEME TAKTİKLERİ TIKLA İZLE

YGS KAYGISIYLA BAŞ ETME YOLLARI

Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de, 15 Mart Pazar günü yapılacak Yükseköğretime Giriş Sınavı´na (YGS) girecek öğrenciler için ders çalışma ipuçlarını, sınav kaygısıyla baş etme yollarını ve sınav testlerinin konu ve soru dağılımlarını içeren kılavuz hazırladı.

"2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Bilgilendirme Kılavuzu"nda, YGS´de son 4 yıl içinde sorulan tüm derslere ait konulara göre soru dağılımlarının istatistikleri yer alıyor.

Kılavuzda, optimal düzeyde bir kaygının yararlı olduğu, bu düzeydeki kaygının, istek duyma, karar alma, alınan kararlar doğrultusunda enerji üretme ve bunu kullanarak performansı yükseltme imkanı vereceği vurgulanarak, kaygının tamamen ortadan kaldırılmasının motivasyonu yok edeceği belirtildi.

Ölçüyü aşan kaygının ise bedensel, zihinsel ve duygusal olarak olumsuz etkiler bıraktığına, kişinin potansiyelini hayata aktarmasında ciddi engel teşkil ettiğine işaret edilen kılavuzda, şunlar kaydedildi:

“Bir sınava girmeden günlerce önce sınavı başarıp başaramayacağınız düşüncesi beyninizi aşırı meşgul ediyorsa ve yoğun bir kaygı hissediyorsanız; üstelik bu kaygı sizin gündelik işleyişinizi bozuyorsa, uykularınızı, yemek yemenizi etkiliyorsa, sınava girerken eliniz ayağınız titreyip, soğuk soğuk terlemeye başlıyorsanız, sınavda beyniniz zonkluyor ya da soruları heyecandan okuyamıyorsanız yoğun bir sınav kaygınız var demektir."

Sınav kaygısıyla başetmek için zihinsel ve bedensel uygulamalar yapılabileceğine işaret edilen kılavuzda, "Üniversite sınavı başarılı olmak için tek yoldur" düşüncesinin kaygıyı arttıracağı, "Kazanmazsam mahvolurum. Komşuların, ailemin yüzüne nasıl bakarım" gibi yaklaşımların ise öğrenciye olumlu hiçbir katkısı olmayacağı, öğrenciyi hem amacından uzaklaştıracağını hem de endişelendireceği belirtildi.

"Biz sizin 1´inci tercihinize yerleşmenizi istiyoruz. Ancak 2´inci tercihinize yerleşmek de dünyanın sonu değildir" ifadesine yer verilen kılavuzda, bu düşünceyi içine sindirebilen öğrencilerin hem gayretlerinin ve çalışma isteklerinin azalmayacağı hem de sınav stresinden kurtulacakları kaydedildi.

Doğru, derin nefes almanın ve hareket etmenin önemine dikkat çekilen kılavuzda, "Sınavın çok yaklaştığı günlerde, beklenilenin tersine daha çok ders çalışmak yerine fizik aktivitelerini arttırmak, eğlenceli sporlara zaman ayırmakta yarar var. En iyi aktivitelerden biri yürümektir. Her gün en az yarım saat yürümek iyi gelebilir" tavsiyesinde bulunuldu.

Öğrencilere kendileri için zaman ayırmalarının yararlarının anlatıldığı kılavuzda, hafta içi en az bir kaç saat hobiler ve zevkli uğraşlarla ilgilenilmesi önerildi.

Kılavuzda, sınava girecek öğrencilere uykularına özen göstermelerinin önemin anlatılarak, "Uyku, bir ritm meselesidir. Ortalama uyku süresi yetişkinler için 8-8,5 saattir. Uykuda bedensel ve ruhsal dinlenme gerçekleşir. Sürekli devam eden gecelik kısa süreli uyku, öğrenme, mantık yürütme, dikkat ve konsantrasyon üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır" ifadeleri kullanıldı.

ŞEHİR EFSANELERİ

Kılavuzda, YGS ile ilgili yanlış bilinenlere ilişkin, zor sorunun çok puan getirdiğinin, soruların TÜBİTAK tarafından hazırlandığının birer şehir efsanesi olduğu vurgulandı.

YGS TAVSİYELERİ

Kılavuzda, sınavın yaklaştığı günlerde ve sınav sırasında yapılması tavsiye edilenler şöyle sıralandı:
-Sınava son 1-2 gün kala hatırlatma notlarınız varsa, onları gözden geçirin.
-Stresli ve yorucu faaliyetlerden uzak durun. Dinlenmeye çalışın.
-Sınav akşamı ağır yemeklerden kaçının.
-Uykusuz kalmayın.
-Yakınlarınızın moral desteğinizi alın.
-Sınav sabahı mutlaka kahvaltı edin.
-Sınavla ilgili araç gereçlerinizi kontrol edin.
-Kendinizi rahat hissedeceğiniz kıyafetler giyin.
-Sınav yerine erkenden ulaşın.
-Sınavda en iyi olduğunuz dersten başlayın.
-Şıklardan önce soru metnini okuyun. Soru köklerini iyi anlayın. Şıkların tamamını mutlaka okuyun. İpuçlarını değerlendirin. Yanlışları eleyin. Hiçbir fikriniz yoksacevap vermeyin.
-Zor sorularla vakit kaybetmeyin. Yanıltıcı cümle veya sözcüklere dikkat edin.
-Bazı yanıtlar sorunun içinde gizlidir. Uzun soru, zor soru demek değildir. Altı çizili veya koyu yazılmış sözcüğe dikkat edin.
-Zaman zaman duruşunuzu, oturma pozisyonunuzu değiştirin.
-Sınıf arkadaşlarınız sınavı erkenden bitirip çıkmaya başladığında panik olmayın, unutmayın, erken bitirenlere fazla puan verilmiyor.

YGS GİRİŞ BELGESİ ÇIKTILARI AİS´TE

Yükseköğretime Geçiş Sınavı-YGS 2015 için geri sayım başladı. 15 Mart Pazar günü yapılacak olan YGS 2015 öncesi ÖSYM uyardı: YGS sınav giriş belgesi çıktısı olmayanlar sınava giremeyecek!

YGS sınav giriş belgesi çıktısı alma linki ais.osym.gov.tr. Adaylar ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi-ais´ten sınav giriş belgelerinin çıktısını TC Kimlik Numarası ve ÖSYM aday şifresiyle alabilecekler.

YGS SAAT KAÇTA?

YGS 2015, 15 Mart Pazar günü saat 10.00´da başlayacak ve adayların 160 dakika süresi olacak. YGS´ye girecek öğrencilerin en geç saat 09.00´da sınav merkezlerinde olmaları gerekiyor. 

YGS HANGİ TESTTE KAÇ SORU VAR?

YGS Türkçe Testi: 40 soru
YGS Matematik Testi: 40 soru
YGS Sosyal Bilimler Testi: 40 soru
YGS Fen Bilimleri Testi: 40 soru

YGS SORULARI AÇIKLANACAK MI?

YGS 2015 soruları ve cevapları açıklanacak mı sorusunun yanıtı dün ÖSYM´den geldi. ÖSYM YGS sorularının yüzde 20´sine denk gelen ve rastgele seçilen 32 soru ve cevaplarını yayınlayacak. YGS sorularının tamamı ise YGS sınav sonuçları açıklandığı gün osym.gov.tr´den ilan edilecek. 

YGS SINAV GİRİŞ BELGESİ ÇIKTISI OLMAYAN ADAYLAR SINAVA ALINMAYACAK!

ÖSYM YGS sınav giriş belgeleriyle ilgili yaptığı açıklamada, adaylara YGS sınav giriş belgesi çıktısı gönderilmeyeceğini duyurdu. YGS 2015´e girecek adayların YGS giriş belgesi çıktısı alıp, sınav günü yanlarında bulundurmaları gerekiyor. YGS giriş belgesi çıktıları ais.osym.gov.tr´de.

YGS sınav giriş belgesinin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacaktır. 


lys-hangi-dersten-en-cok-hangi-konular-cikiyor.jpg

YGS ŞİFRESİNİ UNUTANLAR NE YAPACAK? 

ÖSYM YGS aday şifremi unuttum
diyen öğrenciler ne yapacak? YGS öncesi ÖSYM aday şifresini unutan öğrenciler yeni şifrelerini 3 yolla edinebilirler.

Şifrelerini unutan YGS adayları ÖSYM´nin ais.osym.gov.tr internet adresinden yeni şifre alabilirler. YGS aday şifresini unutanlar ayrıca ÖSYM Sınav Merkezleri´nden veya ÖSYM Koordinatörlükleri´nden yeni

Bu haber sizden önce 1753 defa okunmuştur.
Yorumlar
Diğer Haberler

RÖPORTAJLAR
Okunma : 1010 Yorum : 0
Okunma : 1009 Yorum : 0
Okunma : 802 Yorum : 0
EN ÇOK YORUMLANANLAR
YAZARLAR
EN ÇOK OKUNANLAR
VİZYONDAKİLER
GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık

NÖBETÇİ ECZANELER

MANŞETLERDE BUGÜN

ŞANS OYUNLARI
ANKETİMİZE KATILIN
En Beğendiğiniz Oyuncu Kimdir?